Vánoce za pandemie

Návštěva prarodičů nebo rodičů o vánočních svátcích je velké téma. Už druhým rokem přemýšlíme, jestli takovou návštěvu uskutečnit. Není zakázáno stýkat se se členy rodiny, omezit kontakt s nejstarší generací ale pořád doporučené je.

Možná jste už odvolali návštěvy babiček a dědů a chystáte se jim o vánočních svátcích jenom zavolat. „Chráníme je přece.“ Možná při tom ale někdy trochu zapomínáme, že jsou babička a dědeček svéprávné osoby, které mají na věc svůj názor a pohled. A se svým životem (či jeho ohrožením) mohou nakládat, jak sami uznají za vhodné.

Senior by měl mít právo rozhodovat o tom, jestli je pro něj setkání bezpečné a jestli ho chce uskutečnit. Já pak mám naopak právo říct ne, pokud bych se na návštěvě necítila komfortně,” říká psycholožka Veronika Valentová.

Nemálo z nás řeší morální dilema mezi zajištěním co největšího bezpečí pro blízké a nebezpečím skrývajícím se v sociální izolaci starší lidí. Zvláště o Vánocích.

Pokud se má setkání uskutečnit, je dobré domluvit si jasná pravidla, která budou obě strany dodržovat. Předem druhému člověku říct, jaké podmínky jsou pro vás nezbytné (například respirátory či rozestup).

Neuskutečnění setkání tváří v tváří na druhou stranu nemusí znamenat jeho úplné zrušení. Je možné být spolu, i když jsme každý zvlášť – prostřednictvím telefonátu, videohovoru a podobně.

 

 

Zeptejte se, co váš blízký dělá, jaký měl den.

Buďte s ním.

Vzpomínejte.

Ptejte se, jaké byly Vánoce dřív, za časů jeho dětství.

Nabídněte mu svůj prožitek z daného dne.

Klidně mu řekněte, že jste si třeba udělali čaj, abyste si ho v klidu dali s ním po telefonu.

 

Vánoce se dají odložit. Nikdo neřekl, že je nutné je slavit 24. prosince. Vánoce nejsou o datu, ale o prožitku.

 

Možná váš blízký letos odešel. Možná jsou to první Vánoce bez prarodičů vašich dětí. Dříve se držel rok smutku – člověk prožil všechny události poprvé bez blízkého. I Vánoce, svátky radostné, tak mohou být v něčem jiné. Není nutné se nutit k radosti či veselí. Zavzpomínejte, ale netrapte se. Vybavte si, co hezkého jste společně prožili. Zapalte svíčku.