Vánoce v době pandemie

“Na vánoční návštěvu k babičce? Zeptejte se, jestli to chce,” radí psycholožka Valentová

Praha/Česká republika – Návštěva prarodičů nebo rodičů o blížících se vánočních svátcích je letos větší téma než kdy jindy. Není sice zakázáno stýkat se se členy rodiny, omezit kontakt s nejstarší generací ale doporučené je. Možná jsme tak už odvolali tradiční návštěvy babiček a dědů a chystáme se jim o vánočních svátcích jenom zavolat. Chráníme je přece. “Děláme pro ně to nejlepší.” Možná při tom ale někdy trochu zapomínáme, že jsou babička a dědeček svéprávné osoby, které mají na věc svůj názor a pohled. A se svým životem (potažmo jeho ohrožením) mohou nakládat, jak sami uznají za vhodné.

“Senior by měl mít právo rozhodovat o tom, jestli je pro něj setkání bezpečné a jestli ho chce uskutečnit. Já pak mám naopak právo říct ne, pokud bych se na návštěvě necítila komfortně,” odpověděla psycholožka Veronika Valentová na dotaz, zda o Vánocích navštívit své blízké v seniorském věku a podle čeho se vlastně rozhodnout. Nemálo z nás totiž řeší vážné morální dilema mezi zajištěním co největšího bezpečí pro blízké a nebezpečím skrývajícím se v sociální izolaci starší lidí. 

Pokud se má setkání uskutečnit, je dobré domluvit si jasná pravidla, která budou obě strany dodržovat. Předem druhému člověku říct, jaké podmínky jsou pro vás nezbytné (například roušky, respirátory či rozestup). 

Neuskutečnění setkání tváří v tváří na druhou stranu nemusí znamenat jeho úplné zrušení. Je možné být spolu, i když jsme každý zvlášť – prostřednictvím telefonátu, videohovoru a podobně. Kontaktovat seniora psycholožka doporučuje tak často, jak to člověk zvládá a jak mu to dává smysl. “Zeptejte se, co váš blízký dělá, jaký měl den. Buďte s ním. Vzpomínejte. Ptejte se jaké byly Vánoce dřív, za časů jeho dětství. Nabídněte mu svůj prožitek z daného dne. Klidně mu řekněte, že jste si třeba udělali čaj, abyste si ho v klidu dali s ním po telefonu,” radí Valentová. Vánoce se navíc dají odložit. Nikdo neřekl, že je nutné je ttyo svátky slavit 24. prosince. Vánoce nejsou o datu, ale o prožitku.

Tato témata se řešila na online besedě Nadace Krása pomoci, kde psycholožku Veroniku Valentovou zpovídala koordinátorka péče Nadace Krása pomoci Blanka Roušalová. Společně se také dotkly citlivého tématu prvních Vánoc bez blízkého člověka. 

“Dříve se dodržoval celý “rok smutku” a není od věci se nad tím zamyslet. Je to vlastně prožití celého roku a všech jeho událostí poprvé bez blízkého,” vysvětlila Valentová Není ani nutné za každou cenu slavit Vánoce a dodržovat tradice. Vánoce, stejně jako jiné radostné svátky, chvilky a příležitosti, by měly člověku sílu dávat, ne brát. 

Nadace Krása pomoci už 12 let pomáhá seniorům, aby mohli žít důstojný život. Aktuálně nadace řeší sociální izolaci, do které se dostávají senioři doma i v domovech pro seniory.