Sociální izolace není řešení, ale problém

Sociální izolace není řešení, ale součást problému

Domovy pro seniory jsou v izolaci. Klienti se nemohou stýkat s rodinami, nemohou ani ven na procházku. Stav, který jsme po jarní zkušenosti rozhodně nechtěli dopustit. “Nebylo by jiné řešení, které by pro seniory nebylo tak nebezpečné?” ptáme se pořád dokola. Podle Nadace Krása pomoci totiž sociální izolace NENÍ řešení, ale součást problému.

“ Odnětí svobody“ je trest, který udělujeme někomu, kdo porušil zákon. A my teď odnímáme svobodu někomu, abychom ho ochránili. Ale – netrestáme ho tím spíš? Vždyť třeba ve vězení je nejhorším způsobem trestu samotka. Z tohohle pohledu je uzavření a izolace úplně strašná,” myslí si ředitelka Nadace Krása pomoci Michaela Stachová. “Doufala jsem, že ten čas , který jsme si koupili, vláda využije k tomu, aby připravila nějaký dlouhodobý plán,” dodala Stachová.

Podzimní opatření jsou přitom pro starší osoby ještě horší, než ta jarní. Odloučení od blízkých je dlouhé. A sociální izolace spojená se stresem a dezorientací v současné situaci je možná ještě větší riziko, než samotná nákaza. Absence sociálního kontaktu zvyšuje riziko úmrtnosti o polovinu. Jedním z mechanismů, kterými se samota projevuje na fyzickém zdraví, je také zhoršení imunity. 

Nechceme v žádném případě nemoc zlehčovat, víme ale, jak je těžké být sám, bez blízkých, v neustálém strachu z toho, co bude.

Bohužel totiž známe i čísla, která potvrzují naše domněnky. V souvislosti s první vlnou (jaro 2020) v sociálních zařízeních zemřelo prokazatelně více lidí. (Z předběžných dat ÚZIS a ČSÚ vyplývá, že od ledna do června 2020 zemřelo s covidem-19 v zařízeních 77 lidí, ale celkově stoupl počet úmrtí o 425.) Experti to dávají do souvislosti se sociální izolací a zhoršeným přístupem ke zdravotní péči.  Upřímně – bojíme se, co způsobí podzimní vlna i uzavření domovů. Uzavřít seniory v domovech je totiž možná ochrání před koronavirem, před dopady sociální izolace ale ne.

Souzníme s výzvou lékařů (primáře infekčního oddělení v českobudějovické nemocnice Aleše Chrleho, vedoucího lékaře JIP z infekčního oddělení ústecké nemocnice Hynka Bartoše a Jiřího Sagana, vedoucího lékaře JIP z Kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava). Souhlasíme s tím, že by se měla dodržovat veškerá hygienická opatření a situaci rozhodně nechceme vůbec zlehčovat, naopak!

Situace domovů pro seniory a seniorů obecně by se ale podle nás měla řešit jinak. 

K tématu snad už jen citace ředitele DS Humpolec, kam posíláme jeden All-in-on počítač, který může pomoct klientům komunikovat s blízkými. Petr Vaněk nám napsal:

I přes „nepřízeň okolí“ jsme až do minulého pátku (9.10.) umožňovali návštěvy ke klientům, byť ve vstupní hale – tak, aby návštěvy nechodily na pokoje, pochopitelně s rouškami a přes plastovou přepážku. Dokonce jsme byli schopní i dovézt dolů na posteli imobilní klienty. Nicméně ministr zdravotnictví učinil přítrž i této aktivitě a co se děje dnes, o tom raději ani nemluvím. V našem domově jsme covid měli od 2.9. do 6.10. a věřte mi, že tento měsíc svého života bych si skutečně nerad zopakoval. Nevím, co nás všechny ještě čeká…

Z toho až mrazí, viďte?

Michaela Stachová a Kateřina Toholová, Nadace Krása pomoci