Stav nouze a karanténa ČR 2020

PF 2021

Jaký byl váš rok 2020?

My máme trochu pocit, že si s námi tohle magické datum dost zvláštně pohrálo, ale také nás prověřilo a ujistilo v tom, že děláme něco, co má smysl. A že to děláme dobře. Pokud vám můžeme poradit, co si předsevzít do roku příštího: napište si do seznamu pomoc druhému. Je to něco nádherného.

Letem světem rokem 2020:

V lednu jsme se zúčastnili Plesu jako Brno , stali jsme se také členem skupiny řešící diskriminaci. Od jara do podzimu jsme spolupořádali besedy o demenci.

Březen pro nás byl dost taneční – nejdřív jsme si „nadělily“ teambulding s New Style Hustle Praha, potom jsme si zaplesali v Rudolfinu, kde se vybralo přes milion korun pro děti a seniory. Pak ale (nejen) v České republice udeřil koronavirus a my museli zareagovat co nejrychleji – našim klientům jsme zajišťovali nákupy, léky i psychologickou pomoc, vytvořili jsme covidový tahák, edukovali jsme v oblasti výživy , komunikace se staršími osobami i psychohygieny.

Jak rychle se tady objevil koronavirus, tak rychle se zvedla i vlna pomoci. Nám pomáhali například čeští hokejisté, Penny Market, všichni šili roušky , naši dobrovolníci nám pomáhali rozvážet jídlo i radost, pomoc jsme posílali do zasažených domovů, běželo se na pomoc seniorům a babičkám a dědům (a pro ně) se zpívaloEwa Farna, Chinaski a staří dobří Olympici! Podpořili jsme desítky koncertů do oken a vymysleli vlastní výzvy na GivingTuesdayNow. Když už se situace trochu uklidnila, přišla nám moc pěkná nabídka z Mercedes-Benz – autokino pod hvězdou. S našimi klienty jsme to tam pořádně roztočili 🙂 Společně s CBRE jsme pak vypsali grantovou výzvu, ve které si dva projekty rozebraly částku 300 tisíc korun“
Naše ředitelka Míša vytvořila výroční zprávu, a tak jsme v půlce roku zrekapitulovali rok 2019. Jsme docela zvědaví, jak bude vypadat výročka následující.

V červnu už se zdálo, že je krize za námi a my se tak poprvé zamysleli nad tím, jaké naše jaro bylo. Trochu jsme se báli, že jak rychle se ve společnosti zvedla vlna solidarity a ochrany nejstarších obyvatel, tak rychle zase pomyslná linka spadne dolů a že sociální izolace opět nebude téma dne – proto jsme vymysleli projekt O krok blíž, ve kterém sdružujeme ostatní organizace a projekty, které s námi chtějí bojovat proti sociální izolaci.

Léto bývá v mnoha oblastech okurková sezona. O našem létě 2020 se to rozhodně říct nedá. Na začátku července jsme se přestěhovali do Pražského kreativního centra – kancelář nám navíc zpestřil malíř Adam Jílek.

Začátkem září jsme oslavili 101 let Medy Mládkové a při té příležitosti jsme jí předali cenu Beauty of Help Award. Taťána se zúčastnila Fóra rodinné politiky a my se těšili z toho, že se naši klienti už (za určitých podmínek) opět mohou potkávat s dobrovolníky.

  1. října jsme opět slavili Den seniorů – a to hned díky několika výzvám , navíc jsme se zúčastnili tří koncertů pro seniory, které oslavy našich babiček a dědů krásně završily.

Říjen pro nás znamenal i start nové kampaně – Jsme hrdinové – ve které hledáme další superhrdiny do party. Opět jsme udělali něco pro sebe a zároveň pro babičky a dědy, a to díky podzimnímu virtuálnímu charitativnímu běhu – musíme uznat, že tenhle formát nás opravdu baví. A výsledek? Téměř 170 tisíc korun od 1147 běžců!

Opět se ale uzavřely domovy pro seniory a nám tohle řešení přišlo dost nešťastně – sociální izolace podle nás totiž NENÍ řešení, ale součást problému. I proto nás nadchla služba terapeutické linky Sluchátko a rozhodli jsme se ji podporovat ve sbírce. Nejen v boji proti trudomyslnosti, ale i nepohodlí uvnitř domovů (zvláště, když nemůžete ani na zahradu) určitě pomohl projekt od Haenke Příroda domovům, který jsme také podpořili. Aby mohli klienti být v kontaktu s blízkými, poslali jsme do deseti zařízení All In One počítače, věříme, že dobře slouží.

Předvánoční nákupy – někdo si je užívá, někdo je z nich ve stresu. Mnoho lidí letos dalo přednost online nákupům. Ke dveřím si tak kromě vánočních dárků nechali dovážet i potraviny. Rohlík.cz se rozhodl podpořit seniory, a tak jsme celý listopad a prosinec našim klientům mohli nosit nákupy zdarma a pomohli jim tak v tomto nelehkém čase hned několikrát.

Stali jsme se součástí aplikace Breegy, online platformy, která motivuje lidi k pravidelné pomoci. Problémy se totiž musí řešit dlouhodobě a hlavně udržitelně.

Na konci listopadu jsme se začali připravovat na Vánoce – uspořádali jsme online besedu s naší psycholožkou Verčou Valentovou na téma Vánoce v době pandemie , připravovali jsme balíčky pro naše klienty a spolu s Právě teď uspořádali úterní předvánoční soaré s herci na drátě (jako součást dřívějšího projektu Spolu na drátě).

Celý prosinec jsme na našem Facebooku a Instagramu zveřejňovali adventní výzvy, jejichž součástí bylo i poselství naší ředitelky Míši. V době, kdy běžně začínám v jídelníčkách hřešit, našim klientům zdravé nápoje poslal Actimel. Společně s dalšími neziskovkami jsme vydali prohlášení a tiskovou zprávu s podtitulem Dejme seniorům možnost se rozhodnout.

Pomoc od individuálních dárců je něco, čeho si velmi vážíme a zároveň ji potřebujeme. V nejlepším případě pravidelnou. Proto nás najdete tady, na Breegy a na www.jsmehrdinove.cz.

Vaše Krásky pomoci

Káťa Toholová, Michaela Stachova, Míša Miřátská, Blanka Roušalová, Jaroslava Jája Kostohryzová, Kristýna Galíková, Anet Zet, Kristýna Buňátová, Evička Zavřelová, Soňa Hušek, Taťána Gregor Brzobohatá / Tatiana Gregor Brzobohata, Greta Blumajerová