Pan Macháček: Renesanční člověk, který miluje život

Každé setkání a povídání s klienty je pro nás důležité. S panem Macháčkem to jsou neopakovatelné chvíle, které se nám do srdcí zapisují na hodně – hoooodně dlouho.

Někdy se s ním dokonce dost nasmějeme 🙂 Třeba nedávno, kdy naši Anet požádal, jestli by ho nedoprovodila na úřad pro novou občanku. To by nebylo nic tak nenormálního, kdyby se ovšem pro tu občanku nevydal po šedesáti letech! Dosud na ni vybíral důchod a najednou mu ji nechtěli uznat (a to na ní není vyznačen den konce platnosti). Nechápeme! Podle nás je to stylové 😉 

„Život stál za to!“

Nedávno jsme měli tu čest, že nás pan Macháček vzal na pivo. Potkali jsme se v půl 7 a povídali si na zahrádce pivnice v Karlíně až do půl 10 večer. Škoda, že jste u toho nemohli být! Pan Macháček líčil, jak v 17 letech kopal zákopy pro vojáky SS, když se válka chýlila ke konci. Jak dostal spálu ještě před objevením penicilinu, takže mu léčba zřejmě poškodila zrak. Jak potkal svou ženu a stál při ní až do její smrti, protože ona byla ta pravá. Také ale vyprávěl o tom, jak má rád život a jak potkal skvělé lidi.

Byl to úžasný večer a neuvěřitelné vyprávění. Přesto se pan Macháček pořád ujišťoval, že nás baví ho poslouchat a že nás od něčeho nezdržuje. Děkoval nám za čas, který mu věnujeme, a taky za pomoc, bez které by se neobešel. No, chápete to? Vždyť my bychom měli děkovat jemu!

Na konci našeho společného večera nám řekl prostě: „Život stál za to.“

Malíř, hudebník, renesanční člověk

Ještě než jsme se vydali na pivo, pozval nás pan Macháček na návštěvu k sobě domů. Ten obraz, kteýé vidíte na fotce, maloval ON! A má jich doma mnohem víc :-).  Většina je do modra, což prý souvisí s jeho oční vadou – jak postupně ztrácel zrak, přestával vidět detaily a viděl svět lehce zabarveně. 

K umění  tíhl už odmala – po válce studoval grafiku, chtěl na UMPRUM, ale rodiče by ho museli podporovat na škole, tak šel raději pracovat. Maloval dál, s ním i jeho žena – ti dva se totiž seznámili na výtvarném kurzu. Taky spolu prý koncertovali, ona hrála na klavír a on na housle.
Pan Macháček je prostě renesanční člověk 🙂 Nejspíš i proto mu to v devadesáti letech pořád pálí!

Bude v kalendáři

O panu Macháčkovi by se daly psát knihy. Tenhle malíř a hudebník, rodák ze Semína, bude v kalendáři 😉 Pan starosta se rozhodl rok 2020 věnovat známým rodákům. Náš pan Macháček má čestné místo na zadní straně 🙂 Jsme na něj neskutečně pyšní!