I want to help seniors

Help with shopping, arrange bills, get a necessary tool or just talk and comfort. Aging well is a wish that we can fulfill together.

Help with us. Thanks to your regular contributions, we can provide free support and care for a dignified life for lonely older people.

Just 300 Czech Crowns a month makes a difference
On average, the care for one senior costs less than 1400 CZK per month. The amount is variable with respect to the individual needs of the client. Thanks to the regular monthly contribution of 300 Czech Crowns from fifty donors, we can help eleven older people per year.

The Beauty of Regular Donations
Regular donations can be used to plan activities for the next months. We know how many older people we will be able to take care of.
Over four years of operation of the Home Without Worries project has helped over 2,500 older people. And just thanks to the donors.

více než 500 000 seniorů žije osaměle
25 % seniorů potřebuje pravidelnou péči
Pětina domácností seniorů má problém vyjít s penězi

PROČ NAŠI DÁRCI PŘISPÍVAJÍ PRAVIDELNĚ?

Honza
"I think everyone who can help should help, even if only a little. I chose to help older people because I think helping older people is still less sexy than e.g. helping children. I know that without donors, project Home Without Worries wouldn't work, so I decided to support it regularly."
Honza
Iveta
I met people from the foundation personally and I think their work is extremely important. We will all be old once, and we will need help. Helping also brings me great pleasure. That's why I help regularly. ”
Iveta
Katka
"My grandmother is 93. I see how a helping hand is beneficial to older people and how important it is to support those who care for them at home. It makes sense, so I help regularly. ”
Katka
Pavel
“I've been watching the Foundation for a long time, seeing concrete results behind it, and knowing that I can trust it. That's why I help regularly. ”
Pavel
Honza
Iveta
Katka
Pavel

STAŇTE SE DOBROVOLNÍKEM

  • CHCETE BÝT DOBROVOLNÍKEM?
  • MÁTE CHUŤ VĚNOVAT SVŮJ ČAS A ENERGII SENIORŮM?

You can be a volunteer in the home of a particular client or in a retirement home. It depends on you what is closer to you.
We organize various meetings for volunteers during the year. We value their free time.

If you want to get involved, let us know. We look forward to you.

Odkaz ze závěti

You help in life, help after it.

Why to write a last will? There are many good reasons.

  • Předejdete případným sporům ve své rodině.
  • Uchráníte svůj majetek pro své blízké nebo přátele.
  • I třeba jen malý dar dobročinné organizaci vás pozitivně naladí, protože budete mít jistotu, že pomůžete tam, kde je to podle vás nejvíce třeba.

Although writing a will is a relatively simple act, it is always good to consult a notary. For more information, visit zavetpomaha.cz

ZAPOJTE SVÉ ZNÁMÉ, STAŇTE SE AMBASADOREM

It is the best combination to have fun while helping.

  • Slavíte narozeniny nebo jiné výročí a nic nepotřebujete?
  • Vytvořte si svojí speciální výzvu na darujme.cz, rozešlete všem odkaz a vyzvěte své přátele, aby místo dárků podpořili projekt, který je vám blízký.
  • Svým přátelům se připomínejte, znáte je, mají toho hodně a zapomínají. 🙂 A společně sledujte, kolik prostředků jste dokázali získat.

Because the craziest thing one can do is NOTHING.

Děkujeme, že pomáháte s námi!

Let us thank all of you who have decided to support us.
We appreciate it very much and we firmly believe that with your help, we will continue to succeed in fulfilling our mission of helping where needed.