Časté dotazy

Časté dotazy , které nám kladete

Zde najdete otázky, se kterými se na nás naši klienti často obracejí. Možná řešíte podobný problém. Pokud tu nenajdete odpověď na to, co vás trápí, ozvěte se nám na poradna@krasapomoci.cz. Uděláme vše pro to, abychom vám pomohli vyřešit vaši situaci.

Na začátek bych chtěla ocenit, že se o babičku zajímáte a nechcete nic zanedbat. Pokud by se případě Vaší babičky jednalo o Alzheimerovu chorobu, tak čím dřív je diagnostikována a začne se s léčbou, tím lépe.
Pokusíme se nyní nastínit rozdíly mezi běžným zapomínáním, které je normální vzhledem k věku, a Alzheimerovou chorobou.
Pokud si babička nemůže vybavit jméno herce z filmu, o kterém Vám vypráví nebo jméno své pečovatelky a později si vzpomene, nemusíte se znepokojovat. Věřím, že popsanou situaci s hercem znáte určitě taky. Naopak pokud začne být zapomínání častější a babička si nevzpomene ani později, měla byste zpozornět. Stejně tak, pokud se Vás během jedné návštěvy opakovaně ptá na stejnou věc.
Vodítkem může být také to, jestli výpadky paměti mají vliv na vykonávání běžných činností. Každý z nás zažil situaci, kdy vlivem velkého stresu nebo únavy zapomněl osolit polévku a zjistil to, až když začal jíst. Pokud ale babička zapomene, že vůbec vaří polévku, je to opět důvod k větší obezřetnosti.
Když se zaměříte na konverzaci, může pro Vás být vodítkem, jestli babička sem tam zapomene slovo, opět to nejspíš budete znát i od sebe, nebo jestli jsou její výpadky častější, vypadávají jí základní slova a začíná jí to ztěžovat komunikaci s okolím.
Kromě paměti zasahuje Alzheimerova choroba také schopnost orientace, a to jak v čase, tak v místě a osobě. Určitě se Vám někdy stalo, že Vám ráno zvoní budík a vy se sama sebe ptáte, jaký je den? Pokud ale babička neví ani jaký je měsíc, rok nebo roční období, nejedná se již o běžný projev stárnutí. Tím naopak je zhoršená schopnost orientace na nových místech nebo problémy se zapamatováním nových jmen, pokud se ale babička začíná špatně orientovat i na známých místech je možné, že se jedná o jeden z projevů Alzheimerovy choroby.
Dalším varovným projevem je ukládání věcí na nesmyslná místa. Každý z nás někdy hledá klíče, protože je dal jinam než na háček u dveří, kam je věší už deset let. U lidí trpících Alzheimerovou chorobou se něco podobného děje opakovaně. Typickým příkladem je ukládní knihy nebo brýlí do lednice nebo založení peněz mezi svetry.
Alzheimerova choroba zasahuje kromě paměti a orientace i další části osobnosti. Nemocný člověk má problémy s plánováním, abstraktním myšlením a racionálním úsudkem. To se v běžném životě může projevit třeba tím, že babička najednou přestane vycházet s penězi, protože si neumí naplánovat za co a kdy je vydat, nebo se pro ni stane problémem dojet po Praze za kamarádkou, protože naplánovat cestu se dvěma přestupy pro ni bude velmi obtížné. Doporučuji také sledovat oblečení Vaší babičky, pokud by se jednalo o demenci, mohlo by se začít stávat, že se bude oblékat naprosto neúměrně počasí nebo si na sebe oblékne hned několik halenek.
Pokud byste u babičky pozorovala ztrátu iniciativy a nebavily by ji ani činnosti, které dřív dělala ráda, případně by se začala stranit lidí, rozhodně vyhledejte odborníka.
Posledními symptomy Alzheimerovy choroby, které ještě zmíníme, jsou náhlé změny nálad a změny osobnosti (charakteru). Ve chvíli, kdy jsou staří lidé nuceni změnit své zaběhlé stereotypy, mohou se snadno rozzlobit. Co se týká Alzheimerovy choroby, je třeba zaměřit se především na změny, pro které nevidíte vnější důvod. Jedná se zejména o zvýšenou úzkostnost, podrážděnost až agresivitu či depresivnost.

Hodně sil a chceme jen připomenout, že je vždy lepší vyhledat odborníka zbytečně než pozdě.
Dobrý den,

chápeme, že platit si taxi na každou jízdu k lékaři není možné. Můžeme Vám proto doporučit využít jednu ze služeb, která v Praze nabízí odvoz seniorů k lékaři a zpět.

První společností je SOCIETA o.p.s., ta je ideální především pro seniory s průkazem ZTP, kteří zde mají výhodnější podmínky. Jedná se o minibus s možností přepravy seniorů s berlemi, chodítkem i na vozíku. Službu je ideální objednat několik dní dopředu, aby byla volná kapacita tak, jak to potřebujete. Objednání provedete na jejich nepřetržité lince 778 007 858. Veškeré další informace včetně ceníku najdete na webových stránkách www.societa.cz. Pro držitele ZTP nebo ZTP/P je úhrada tvořená nástupní taxou 10 Kč a 32 Kč za jednu jízdu po Praze jakkoliv dlouhou. Pokud průkaz nemá, je cena smluvní a informaci o ní Vám poskytnout na výše uvedených telefonních číslech.

Pro zdravotně postižené (výše zmiňované průkazy) existuje ještě služba HANDICAP TRANSPORT, která poskytuje stejnou službu jako SOCIETA o.p.s. a za stejnou úhradu. Telefonní číslo pro objednání 602 267 040 je v provozu pondělí - čtvrtek od 07:00 do 16:00, pátek do 15:00. Více informací naleznete zde: http://handicap-transport.cz/.

Další možností je využít služeb organizace HEWER. Ta poskytuje dopravu po Praze pro seniory. Tato služba je zpoplatněna stejně pro všechny bez ohledu na zdravotní postižení. Nástupní taxa činí 29 Kč a následně se platí 10 Kč za kilometr jízdy. Z důvodu kapacity je potřeba objednat se v dostatečném předstihu, a to na telefonním čísle 216 216 444. Více na internetových stránkách: http://www.osobniasistent.cz.

Pro seniory nabízí dopravní službu také organizace CELESTA PRAHA svým senior taxi. Zajišťuje přepravu osob s možností doprovodu. Služba je určena především seniorům a osobám zdravotně znevýhodněným, a to k zajištění nákupu, návštěvy lékaře, přátel či pietních míst, přepravy na rehabilitace, do denního stacionáře, na úřad, na pedikúru apod.
Více na internetových stránkách: http://www.celestapraha.cz/projekty/senior-taxi/
Dobrý den,

služby, o kterých píšete, existují. Pro konkrétní radu bychom potřebovali vědět, více o stavu Vašeho tatínka a jeho potřebách. Můžeme Vám nicméně popsat druhy služeb, které se zaměřují na pomoc seniorům přímo doma.

První z nich se nazývá Úvod care neboli domácí zdravotní péče. Jedná se o službu poskytující zdravotnické úkony, to znamená, že k tatínkovi domů by chodila zdravotní sestřička a připoměla mu léky, píchla injekci nebo třeba rehabilitovala. Domácí péči musí tatínkovi "předepsat" lékař, který jej z nemocnice propouští, a to na dobu 14 dnů. Následně je možné, aby službu prodloužil jeho praktický lékař. Sestřička může docházet za tatínkem maximálně třikrát denně a vždy nejdéle na hodinu. Služba je bezplatná, respektive je hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Tatínek může využít také pečovatelskou službu. K tatínkovi by v tom případě docházela pečovatelka, která by zajistila předem sjednané úkony. Omezením je zde zákon, neboť lze vybírat pouze z úkonů jím stanovených, především jde o úkony spojené s péčí o domácnost, osobní hygienou a stravou - např. může uklidit, vyprat, přinést oběd a pomoci s jeho konzumací, ale i doprovodit seniora k lékaři nebo pomoci s hygienou. Úhrada za pečovatelskou službu je stropována vyhláškou na maximálně 130 Kč za hodinu, vždy podle času spořebovaného na konkrétní úkon. Pečovatelská služba je dosažitelná v pracovní dny, obyvkle mezi 8 a 18 hodinou.

Další možností je tzv. osobní asistence. K tatínkovi by docházel osobní asistent, který by mu pomáhal s běžnými situacemi jako je oblékání, příprava jídla nebo hygiena. Osobní asistent nabízí ale i něco navíc. Doprovodí jej na procházku, zahraje si s ním šachy nebo s ním půjde vypůjčit knihy do knihovny, zkrátka nenechá seniora ani jeho mozek zahálet. Díky takovému tréninku je možné zlepšit míru soběstačnosti či ji alespoň déle udržet. Hlavním cílem osobní asistence je aktivizovat klienta a být mu nápomocen k tomu, aby mohl co nejvíce věcí dělat sám s podporou. Úhrada je opět maximálně 130 Kč za hodinu a službu osobní asistence lze získat i na 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Jak u pečovatelské služby, tak u osobní asistence získáte jejich služby přes kontaktování konkrétního poskytovatele.

Kromě těchto služeb by se tatínkovi mohl hodit dobrovolník či doprava k lékaři. Pro bližší informace se prosím podívejte na naše další zodpovězené dotazy.

Pokud Vás zajímá cokoli dalšího, neváhejte se na nás obrátit. Všechny kontakty naleznete na těchto stránkách.
Dobrý den,

nejprve bychom chtěli ocenit Vaši odvahu vyhledat pomoc a radu, jak jít do péče připravena. Nemůžeme sice Vaši situaci vyřešit, ale můžeme doporučit zásady, které Vám mohou minimalizovat riziko, že by se u vás opakoval osud Vaší kamarádky.

1) Vy na prvním místě aneb Když padá letadlo, musíte kyslíkovou masku nasadit nejdříve sobě.

Mnohým z nás se toto pravidlo zdá sobecké, ale není to pravda. Když nezachráníte sebe, nemůžete zachránit ani ostatní. V letadle jsme to již přijali, ale co v péči o naše nejbližší? Pokud chcete kvalitně pečovat o druhého člověka, musíte se nejprve dobře starat o sebe. Protože jen spokojený pečující může udělat šťastným toho, o koho pečuje. Péče je běh na dlouhou trať, může vás velmi obohatit, nedovolte, abyste nemohli doběhnout. Zachovejte si co nejvíce způsob svého dosavadního života, dál hrajte na klavír, cvičte, choďte s partnerem na večeře. Neizolujte se a neobětujte celý svůj život pro druhého. Taková obět ještě nikdy nikomu štěstí nepřinesla. Péče jednou skončí, ale vy budete žít dál, tak ať máte s kým a víte jak.

2) Nebuťe sama aneb Žádný stůl nemůže stát na jedné noze.

A stejné je to u péče o Vaši maminku. Nezůstávejte na péči sami. Nikdo z nás není superman a nikdo z nás nezvládne dlouhodobě poskytovat kvalitní péči, pokud nemá pomoc dalších lidí, aby měl čas si odpočinout a načerpat síly. Řekněte si o pomoc a říkejte si o ní klidně opakovaně, dokud vás okolí opravdu neuslyší. A nebojte se zapojit pomoc profesionálů. Přehled služeb, které u nás pro seniory existují najdete v odpovědi na jeden z předchozích dotazů.


3) Snažte se vědět co nejvíce aneb Štěstí přeje připraveným.

Snažte se o maminčině diagnóze dozvědět co nejvíc. Lidé se od přírody bojí neznámého a naopak se jim mnohem snáze bojuje, když poznají nepřítele. Ptejte se, čtěte a nenechte se odbýt. Ptejte se lékařů, obraťte se na Českou alzheimerovskou společnost a získejte informace o dalším vývoji zdravotního stavu Vaší maminky. Umožní Vám to včas zajistit vše, co bude potřebné.


4) Nejradši bych utekla aneb Myšlenky, jež nechci svěřit ani bohu, co prý odpouští. (úryvek z textu pana Michala Horáčka k písni Jak ten chlap se na mě dívá z alba Ohrožený druh)

Mít vztek, cítit se dně sil, brečet, nenávidět sebe, toho o koho pečujete nebo své okolí, myslet si, že smrt milovaného pro vás bude osvobozením a návratem do života, mít pocit, že nikdo nechápe, co všechno péče obnáší a jak se cítíte. To všechno a mnoho dalších pocitů, za které se stydíme, je normální. Mluvte o nich, mluvte o nich s rodinou, mluvte o nich s přáteli a mluvte o nich s odborníky – třeba s námi, mluvte o nich s kýmkoli je vám milé, ale hlavně mluvte! Ani naši nejbližší neumí číst myšlenky. Jejich pomoc a projev lásky k vám nespočívá v tom, že uhodnou co cítíte a co potřebujete, ale že když jim to řeknete, najdete u nich pochopení a pomoc.
Přejeme Vám hodně sil v péči o maminku a pokud budete potřebovat s něčím poradit, neváhejte se na nás obrátit.
Dobrý den,

v tomto případě velmi záleží právě na maminčině zdravotním stavu. V případě, že je maminka držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P má nárok na tzv. Příspěvek na mobilitu. Jak už název napovídá, jedná se o příspěvek na dopravu k lékařům. Pro získání příspěvku je třeba vyplnit žádost, kterou si můžete vyzvednout na příslušné pobočce Úřadu práce nebo si ji vytisknout z internetu.

V žádosti vyplňujete maminčiny nacionále a způsob výplaty dávky. Vyplněnou a maminkou podpesanou žádost může na úřad donést kdokoliv, není třeba aby se tam maminka vydala osobně. Výš příspěvku na mobilitu činí 400 Kč měsíčně. Maminka si může v žádosti vybrat, zda si přeje vyplácet dávku měsíčně nebo jednou za kalendářní čtvrtletí.

Pokud maminka průkaz ZTP či ZTP/P nemá, přiblížíme Vám zde, kdo na něj má nárok a jak si o něj případně zažádat.

Zákon stanoví, že na průkaz ZTP či ZTP/P má nárok každá osoba, která je starší jednoho roku, která trpí tělesným, smyslovým nebo duševním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, které podstatně omezuje její schopnost pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra.

Na průkaz ZTP má nárok osoba s těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra. Těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí a v exteriéru je schopna chůze se značnými obtížemi a jen na krátké vzdálenosti. Těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a v exteriéru má značné obtíže.

U průkazu ZTP/P je oprávněnou osoba se zvlášť těžkým funkčním postižením nebo úplným postižením pohyblivosti nebo orientace s potřebou průvodce, včetně osob s poruchou autistického spektra. Zvlášť těžkým funkčním postižením pohyblivosti a úplným postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna chůze v domácím prostředí se značnými obtížemi, popřípadě není schopna chůze, v exteriéru není schopna samostatné chůze a pohyb je možný zpravidla jen na invalidním vozíku. Zvlášť těžkým funkčním postižením orientace a úplným postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu není schopna samostatné orientace v exteriéru.

Nárok na průkaz ZTP či ZTP/P je posuzován v samostatném řízení, pro lepší přehled o možném nároku uvádí vyhláška č. 388/2011 Sb. diagnózy, které splňují výše popsaná kritéria. Žádost je dostupná, stejně jako u příspěvku na mobilitu, na úřadě nebo na internetu. A opět se podává na příslušné pobočce Úřadu práce dle trvalého bydliště maminky. V žádosti je kromě části s údaji maminky vyžadováno také posouzení maminčina stavu jejím praktickým lékařem. Během samotného řízení, pak její stav posoudí posudkový lékař Okresní správy sociálního zabezpečení.
Pokud maminka nemá průkaz ZTP nebo ZTP/P, ale z výše uvedeného popisu se domníváte, že by na něj nárok mít mohla, je třeba nejdříve podat žádost o něj. Teprve, pokud jí bude průkaz přiznán, je možné žádat o příspěvek na mobilitu, o němž byla řeč výše.
Dobrý den,
patrně máte na mysli příspěvek na péči. Jedná se o peněžitou dávku pro ty z nás, kteří potřebují z důvodu zdravotního stavu ke svému běžnému životu pomoc někoho další, ať už se jedná o člena rodiny nebo pracovníka sociální služby.

Příspěvek, jak správně píšete, slouží na úhradu péče a jeho výše je závislá na rozsahu, ve kterém potřebuje senior pomoci, tzv. stupni závislosti. Nyní je možné získat příspěvek ve výši 880, 4.400, 8.800 nebo 13.200 Kč měsíčně.

Žádost o příspěvek je možné podat u pobočky Úřadu práce příslušné podle trvalého bydliště maminky. Formuláře si můžete vyzvednout přímo na úřadě, případně je naleznete na internetu, a to zde: . Abyste splnili veškeré náležitosti, vyplníte Žádost o příspěvek na péči a Oznámení o poskytovateli pomoci, a pokud mamince pomáhá někdo z pečovatelské služby nebo třeba osobní asistence, je třeba doložit kopii smlouvy o poskytování služeb. Žadatelem je Vaše maminka, která žádost i oznámení podepisuje, ale na úřad to za ni může donést kdokoli.

Nyní krátce k průběhu posuzování nároku na příspěvek. Vaši maminku nejprve kontaktuje sociální pracovnice z úřadu práce, která se k ní objedná na tzv. sociální šetření. Během něj bude posuzovat maminčinu samostatnost v následujících oblastech: pohyblivost, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygieny, výkon fyziologických potřeb, péče o zdraví, osobní aktivity a péče o domácnost. Pokud budete mít možnost, doporučuji, abyste se sociálního šetření zúčastnila i vy a mohla případně poskytnout sociální pracovnici dopňující informace.

Žádost je následně postoupena České správě sociálního zahezpečení, která se spojí s lékařem Vaší maminky. Proto vždy doporučuji informovat praktického lékaře, že žádost o příspěvek maminka podává a postarat se o to, aby měl aktuální informace o maminčině zdravotním stavu a donést mu všechny lékařské zprávy, které ještě nemá.Na základě výsledků sociálního šetření a lékařské zprávy určí ČSSZ, zda má maminka nárok na příspěvek a v jaké výši. Pokud je příspěvek přiznán, je vyplacen zpětně ode dne podání žádosti a následně pravidelně každý měsíc.
Kompenzační pomůcky lze získat několika způsoby:
• vlastním zakoupením pomůcky
• zapůjčením v půjčovně kompenzačních pomůcek
• plnou či částečnou úhradou pomůcky zdravotní pojišťovnou
• darem (finančním na zakoupení pomůcky, samotné pomůcky)
• pomocí příspěvku od Úřadu práce (Příspěvek na zvláštní pomůcku - zákon č. 329/2011 Sb.)

1) Vlastním zakoupením pomůcky
Na trhu je velmi široký sortiment kompenzačních pomůcek a firem, které pomůcky vyrábějí a prodávají. Je však důležité, si vždy pomůcku před jejím pořízením vyzkoušet a ověřit si její dostupnost, servis, náhradu - bude-li pomůcka v opravě, je-li k zapůjčení pomůcka náhradní apod.

2) Půjčovny kompenzačních pomůcek
Na trhu je k dispozici také mnoho půjčoven kompenzačních pomůcek. Využití půjčovny kompenzačních pomůcek je vhodné zejména, když se dostanete do situace, kdy budete potřebovat kompenzační pomůcku pouze dočasně, např. v případě nutné opravy pomůcky, kterou běžně používáte, nebo jiné náhlé události.

3) Zdravotní pojišťovna
Každá zdravotní pojišťovna má svůj číselník, ve kterém jsou vyjmenovány pod jednotlivými kódy pomůcky, které pojišťovna hradí plně nebo zčásti.
Pokud potřebujete kompenzační pomůcku, navštivte svého lékaře a ten vám pomůcku předepíše na tzv. poukaz, který je pak schvalován na zdravotní pojišťovně. Ohledně úhrady je to různé, některé pomůcky hradí pojišťovna v plné výši, některé jen částečně.
Některé typy pomůcek může předepsat pouze odborný lékař - neurolog, ortoped či rehabilitační lékař.

4) Nadace
V případě, že i po využití možností příspěvků od státu a od zdravotní pojišťovny stále chybí peníze na pomůcku, je možné se obrátit se žádostí na některou z nadací. Žádost by měla obsahovat základní údaje, stručný popis životní situace, zdravotního stavu, na co se žádá. Je dobré přiložit fotokopii průkazu osoby se zdravotním postižením.

5) Příspěvek na zvláštní pomůcku - zákon č. 329/2011 Sb.
Příspěvek na zvláštní pomůcku, poskytovaný na základě zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, je určen k pořízení potřebného vybavení pro těžce postižené osoby. Nárok na tento příspěvek má osoba s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí, těžkým sluchovým postižením nebo těžkým zrakovým postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu (zdravotní stav trvá nebo bude trvat déle než 1 rok), a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku. Seznam diagnóz pro přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku je uveden v příloze č. 1 zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením.