Beauty of Help Award má laureáta!

Nadace Krása pomoci našla inspirativní osobnost roku 2022! Na její jméno si ale veřejnost ještě musí počkat

 Nadace Krása pomoci už zná laureáta pátého ročníku své ceny Beauty of Help Award. Vybrala ho odborná porota. Jméno je nyní tajné, odhaleno bude na slavnostní akci 15. června. Do té doby ještě o svém “vítězi” rozhoduje široká veřejnost.


Beauty of Help Award je čestný titul udělovaný každoročně osobnostem, které jsou i ve vyšším věku aktivní a inspirují ostatní napříč generacemi a obory, či jsou inspirací svými občanskými postoji. Ocenění může být uděleno pouze občanovi ČR, který dosáhl věku nejméně 70 let. A právě takovou osobu už popáté hledala Nadace Krása pomoci při vyhlašování nominací na cenu Beauty of Help Award.

 

Cílem je otevřít diskuzi na téma respektování stáří a stárnutí ve společnosti. Pátý ročník jsme i proto otevřeli veřejnosti a nominovat inspirativní osobnost mohl opravdu každý,” vysvětluje ředitelka Nadace Krása pomoci Soňa H.Morawitzová. Nadace tak bude předávat cenu a čestný titul Beauty of Help Award, dále čestné uznání (pro všechny nominované do užšího výběru, tedy 5 čestných uznání) a Cenu veřejnosti (on-line hlasování, výběr kandidáta z užších nominací).

 

Kandidáty na ocenění navrhovali zástupci odborné i široké veřejnosti. Odborná porota složená ze zástupců veřejného života ze zaslaných 24 nominací v minulém týdnu vybrala laureáta pro pátý ročník nadační ceny. Jednání poroty se konalo ve velmi příjemném prostředí – showroomu společnosti LAUFEN CZ, partnera Nadace Krása pomoci.

 

V odborné porotě letos zasedli:

Danuše Nerudová, emeritní rektorka Mendelovy univerzity v Brně

Alexandra McGehee, vedoucí oddělení Rady vlády pro nestátní neziskové organizace, Úřad vlády ČR  

Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla

Ladislav Špaček, spisovatel, novinář

Jan Pokorný, moderátor Českého rozhlasu

Taťána Kuchařová, předsedkyně správní rady Nadace Krásy pomoci

Soňa H. Morawitzová, ředitelka Nadace Krásy pomoci

 

Předsedkyní odborné komise byla jednohlasně zvolena Danuše Nerudová. Komise vybírala z 24 nominovaných a výběr byl tříkolový. „Každý příběh je inspirativní. Nelze jednoznačně říct, co bylo nakonec tím hlavním kritériem výběru, nejraději bychom ocenili všechny nominované, ale do nejužšího výběru se jich mohlo dostat jen pět,“ uvedla ředitelka Nadace.

 

V posledním kole jednání poroty byla pomyslná postupová karta udělena těmto nominantům: Zdeněk Svěrák, Marta Kubišová, Soňa Červená, Pavla Andrejkivová, Boženka Vondráčková 

 

Cenu Beauty of Help Award porota přidělila jednomu z nich. Jméno laureáta je zatím tajné a odhaleno bude 15.6. na slavnostním galavečeru v reprezentativních prvorepublikových prostorách Rezidence primátora.

 

Nyní má volbu v ruce ještě veřejnost. Otevřeno je online hlasování, ve kterém může každý vybrat svého favorita a poslat mu tak hlas k Ceně veřejnosti. Formulář bude otevřen do 7. června 2022. Tato cena bude také předána v červnu na slavnostním galavečeru.

 

Online hlasování: https://www.survio.com/survey/d/M2J2A6K2T6J9O8O8X

 

Foto: Greta Blumajerová

Historie ceny

První cenu Beauty of Help Award obdržel v roce 2018 herec Pierre Richard, druhou cenu zpěvák Karel Gott. Třetí cenu předala Nadace mecenášce Medě Mládkové a v loňském roce obdržel cenu z rukou Taťány Kuchařové choreograf a tanečník Jiří Kylián. “Talent Jiřího Kyliána, jeho srdce a jeho spirit jsou pro mě nesmrtelnou inspirací! A na večer, kdy jsme se setkali a popovídali, budu ještě dlouho vzpomínat. Ocenění vnímám i jako poděkování skvělým inspirativním lidem od všech generací, které promlouvá ústy naší nadace,” doplnila tehdy Taťána Kuchařová. „Je mi velkou ctí že se nalézám ve společnosti inspirativních lidí, kteří alespoň trochu přispěli k tomu, aby náš pozemský život byl o trochu příjemnější a snesitelnější. Společnost, ve které jsou přítomni Meda Mládková, Pierre Richard a Karel Gott, mi dělá moc dobře – vřelý dík,“ uvedl legendární tanečník při převzetí ceny. 

 

Medailonky finalistů, kandidátů na Cenu veřejnosti 2022

Zdeněk Svěrák, dr.h.c. (86 let)

Dramatik a scénárista. Oceňovaný herec a spisovatel. Textař písní.

Od roku 1994 spolupracuje s Centrem Paraple, které pečuje o pacienty s poraněním míchy odkázané na invalidní vozík.

 

Marta Kubišová (79 let)

Zpěvačka a herečka.  Několikanásobná vítězka ankety Zlatý slavík.

V souvislosti s ukončením své pěvecké kariéry obdržela v roce 2017 Českého slavíka pro výjimečnou osobnost české hudby.

Signatářka a bývalá mluvčí Charty 77.

Zabývá se charitou, vystupuje na akcích na podporu lidských práv.

 

Soňa Červená (96 let)

Česká herečka. Operní pěvkyně. Mezzosopranistka a altistka.

Po Soně Červené byla pojmenována planetka, objevená českou astronomkou Lenkou Kotkovou v srpnu roku 1995 na Ondřejově. Jedná se o planetku č. 26897 a

tato nese nyní jméno „Cervena“

 

Pavla Andrejkivová (75 let)

Původní profesí zdravotní sestra.

Majitelka a jednatelka domácí péče Ladara s.r.o.

V roce 1994 začala budovat Farní charitu.

V rámci charity uvedla v chod projekty: Denní stacionář pro staré, nemocné a zdravotně postižené; Dům pro matku a dítě; Dům na půl cesty; pobočku České Alzheimerovské společnosti-od které dostala v roce 2004 ocenění Zlatá Vážka.

V roce 2002 organizovala humanitární pomoc. Prosazuje domácí hospicovou péči pro umírající.

 

Boženka Vondráčková (95 let)

Slovy nominujícího: “Paní Vondráčková i ve svém věku 95 let je neuvěřitelně aktivní člověk, neustále se zajímá o dění kolem sebe, ať už jde o politiku, kulturní dění, historii či botaniku apod. Je velmi vnímavá, bystrá, inteligentní a má skvělý celkový přehled. Chodí ráda na výstavy, na Dejvické trhy, na popovídání s kamarádkami na kafíčko, zajímá se o umění i divadlo. Dokonce ve svém pokročilém věku jezdí na organizované zájezdy se seniory po celé ČR. Lidé, kteří paní Vondráčkovou osobně neznají a jen s ní navážou náhodnou konverzaci, odhadují její věk až o 10-20 let méně. Takto mladým dojmem působí. Je otevřená netradičním trendům a směrům, zůstává pevná v morálních zásadách. Její přístup k životu je velmi inspirativní pro lidi kolem sebe, dokonce i pro generaci o polovinu mladší jako jsem já. Každá chvíle, kterou s ní trávím, mě naplňuje novou energií a elánem do života, který šíří kolem sebe.”