Adventní poselství ředitelky Míši

Milí přátelé,

také začínáte bilancovat nad letošním rokem? My v nadaci ano a musíme přiznat, že z letošního roku máme opravdu velmi smíšené pocity.
Na jednu stranu celý svět prochází bezprecedentní krizí, jejíž dopady se nevyhnuly snad nikomu, na druhou stranu krize vždy odhalí, jak umíme držet pohromadě a pomáhat si. A v tom nám letošní rok dal spoustu naděje. Ukázalo se, jak umíme být kreativní, soucitní a vynalézaví.


Není náhoda, že tohle zamyšlení píšu 5.prosince. Není to totiž jen den, kdy chodí Mikuláš. Je také Mezinárodním dnem dobrovolníků. Už dlouho vím, že bez dobrovolné pomoci bychom se neobešli, ale jsem přesvědčená, že po letošním roce musí dobrovolníky považovat za hrdiny úplně každý.
Pomáhali v nemocnicích i sociálních službách, rozváželi s námi nákupy a léky zranitelným, vozili vitamíny a chybějící věci do domovů pro seniory, pomohli nám připravit stovky balíčků, telefonovali si s těmi, kteří byli izolovaní doma a vymýšleli, jak je rozptýlit. A mnoho dalších malých i větších skutků, díky kterým se podařilo krizi zvládnout mnohem lépe.


Kéž bychom si do příštího roku odnesli přesvědčení, že když si budeme nezištně pomáhat, všechny krize, které nás čekají, zvládneme snáz. Myslete na to, prosím, i při nakupování vánočních dárků. Všichni víme, že to nejcennější se koupit nedá, ale v předvánočním shonu na to člověk snadno zapomene. Sama to znám.


Letošní advent je však jiný než ty předchozí, tak ho taky pojďme prožít jinak. S vděčností za to, co máme.

Míša Stachová, ředitelka nadace